Gömülü Diş Çekimi

Ağız diş sisteminde çıkması gereken yere bazı nedenlerle çıkamamış, çenenin içinde kalmış olan dişlere gömülü diş denir. Yapılan araştırmalara göre dişler içerisinde en çok 20’lik dişlerin çene içinde gömülü kaldığı bilinmektedir. Küçük azı dişleri, köpek dişleri veya sonradan oluşmuş dişler de kemik içinde kalabilirler.

Gömülü dişler, kemik içinde kaldıkları için hasta tarafından fark edilmeleri olanaksızdır. Rutin diş hekimi kontrollerinde yapılan detaylı inceleme sonucu ancak anlaşılabilirler. Ağızdaki sebepsiz diş eksikliklerinde akla gömülü dişler olabileceği gelmelidir.

Hangi Durumlarda Operasyon Gerekir?

Diş eti iltihabına neden olan, komşu dişleri sıkıştıracak açıda olan, sürme potansiyeli olan, ağrıya neden olan, etrafında kistik oluşum riski bulunduran gömülü dişlerin cerrahi bir operasyonla alınması gerekmektedir.

Tümüyle kemik içinde olup hastaya hiçbir rahatsızlık vermeyen, komşu diş ve dokularda hasara sebep olmayan, diş eti yüzeyine çıkabilmesi için çenelerde yeterli yeri bulunan gömülü dişlerin ise alınmasına gerek yoktur.

Gömülü Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Ameliyat bölgesi lokal anestezi ile en az 3-4 saat uyuşuk kalacak şekilde uyuşturulur. Dolayısıyla en zor pozisyona sahip gömülü diş ameliyatında bile ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak anestezi baskı-basınç hislerini yok etmediğinden operasyon sırasında basınç, baskı, dokunma hisleri duyulabilir. Ancak bu hisler rahatsız edici ya da acı verici değildir.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahi işlem başarı ile tamamlandıktan sonra çekim bölgesine yerleştirilen tampon 30-45 dakika sonra atılmalıdır. Bölgedeki uyuşukluk geçene kadar yemek yenmemeli, 1 gün boyunca ameliyat bölgesi tarafı ile yemek çiğnenmemelidir. Operasyon sonrası çok soğuk besinler tüketilmemeli, ılık ve yumuşak besinler tercih edilmelidir.