Diş Dolgu Uygulamaları

Diş dolgusu, aşınma ve çürük gibi dişin fonksiyonunu ve yapısal bütünlüğünü bozan dokuların dişten uzaklaştırılması, uzaklaştırılan dokuların yerine özel malzemelerin konularak diş fonksiyonlarının ve estetiğinin iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştiren uygulamalardır.

Diş dolgusunda, çürüyen, çatlayan, kırılan ve aşınan dişlerin tedavisinde farklı malzemeler kullanılabilir. Hastalar ve doktorlar dolgu işlemi sırasında kullanılacak dolgu maddesini belirlerler.

Diş Dolgusunda Hangi Materyaller Kullanılır?

Günümüzde estetik görünümün önem kazanması ile dişin doğal renginde estetik dolgu malzemeleri sıklıkla tercih edilmektedir. Diş dolgusu yapılırken altın dolgular, amalgam dolgular, kompozit dolgular veya porselen dolgular kullanılabilir.

Dolgu malzemesi hasta özelinde belirlenir ve hastanın beklentileri hesaba katılır. Her dolgu malzemesinin özelliği farklıdır. Örneğin altın dolgular 20 yıldan fazla süre kullanılabilirler ancak en pahalı tercihtirler. Aynı şekilde amalgam dolgular aşınmaya karşı oldukça dirençlidirler fakat estetik çözüm sunmazlar. Son yıllarda kompozit dolgular doğal görünümleri nedeniyle daha fazla tercih edilmeye başlamıştır.

Diş Dolgu Çeşitleri

Amalgam Diş Dolguları:

Metal dolgu olarak da bilinir. Amalgam gümüş, kalay ve bakır alaşımının civa ile reaksiyona girmesiyle elde edilir. Civa, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu malzemesi oluşturur.

Dolgudaki civa zehirli değildir, diğer metallerle birleştiğinde zararsız hale gelir. Süregelen yaşantımızda su, hava ve yiyeceklerden alınan miktardan çok daha azdır. Amalgam dolgu en uzun ömürlü, dayanıklı ve kolay uygulanabilir dolgu çeşididir.

Amalgam Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Civa ve metal alerjisi olmayan hastalarda,
  • Tükürük kontrolünün güç olduğu hastalarda,
  • Aşırı ve derin çürük (doku kaybı olan) dişlerde,
  • Aşırı çiğneme küvetleri gelebilecek bölgelerde, büyük çürüklü arka grup dişlerde.

Amalgam diş dolgusu uygulandıktan sonra 2 saat boyunca çiğneme yapılmaması ve takip eden 24 saatte sert ve yapışkan gıdaların o bölgede kullanılmaması istenir. Dolgunun ömrünü uzatma ve varsa yüksekliği yok etmek amacı ile 24 saat sonra parlatma işlemi yapılır. Derin çürüklere uygulanmış amalgam dolgulardan sonra ilgili dişte kısa süreli sıcak-soğuk hassasiyeti gelişebilir.

Kompozit Diş Dolguları

Kompozit diş dolguları, amalgam dolgulara alternatif olarak üretilen, dişin sert dokusuna bağlayıcı ajan yardımıyla yapışan, çok renk seçeneğine sahip ve uzun yıllardan beri kullanılan estetik dolgu materyalidir.

Kompozit diş dolguları dişe tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka ışık ile sertleştirilir. Dişe göre şekillendirilir, düzeltilir ve aynı seans parlatma işlemi yapılır. Estetik olması, uygulanmasının kolay olması nedeniyle ön dişlerde dolgu materyali olarak tercih edilmektedir.

Kompozit diş dolguları modern konservatif diş hekimliğinde çok büyük bir role sahiptir. Kompozit uygulamaları, porselen ve altın dolgulara nazaran daha ekonomiktir ve tek seans gerektiren bir dolgu tekniğidir.

Kompozit diş dolgularda kullanılan kompozit materyali doğal diş kadar sert değildir. Tırnak yeme, sert gıdalar ve kalem ısırma ile malzeme zarar görebilir. Dolgu uygulamasının ömrü, ağız alışkanlıklarınıza ve dolgunun büyüklüğüne bağlı olarak değişir.

Kompozit Diş Dolguları Nasıl Uygulanır?

Kompozit diş dolgusu,

diş çürüğü temizlendikten sonra dişin rengine uygun macunumsu kompozit materyali uygulanarak şekil verilir ve madde ışık cihazı ile sertleştirilir. Dolgu malzemesi sertleştikten sonra dolgudaki yükseklik alınır. Bitirme işlemi ile de dolguya anatomik şekil verilir. Daha sonra, diş yüzeyi diğer yüzeyler gibi parlayıncaya kadar cilalanır. İşlemin tamamlanması, yaklaşık olarak 30 dakika ila bir saat kadar sürer.

Kompozit işleminden sonra ilk 48 saat boyunca leke bırakan; çay, kahve, sigara gibi maddeler tüketilmemelidir. Buna ek olarak, dişlerinizin düzenli olarak fırçalanması ve diş hekimi kontrolü gereklidir.

Porselen Dolgular: İnley, Onley, Endokron

Porselen dolgular bilgisayar destekli CAD-CAM sistemleri ve laboratuvar ortamında hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur.

Porselen dolgular, dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün digital ölçüsü alınıp hassas bir teknoloji ile hazırlanan mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilir. Bu porselen dolgunun hazırlanmasında en ileri teknoloji kullanılır, ağızdaki sağlıklı diş dokusuna dokunulmaz, minimum madde kaybı ile maksimum tutuculuk sağlanır.

Porselen dolgular sıkıştırılmış özel bir porselenden olduklarından ve ağızda sertleştirilmediklerinden kenar sızıntısı minimumdur. Ayrıca bu porselenler dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile en uyumlu malzemelerdir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer porselenler gibi dişleri aşındırmaz, kompozit dolgular gibi de aşınmaz. Özellikle büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kaplama yerine tercih edilir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgu yapımı sırasında dişteki sorun belirlenir; dolgu çürük nedeniyle gerçekleştirilecek ise öncelikle dişin çürük kısmının temizlenmesi gerekir. Çürüklerin derinliğine göre dolgu işlemleri sırasında lokal anestezi tercih edilebilir. Çok yüzeysel çürüklerde lokal anesteziye gerek duyulmaz. Çürükler tamamen temizlendiğinde özel bir aletin yardımıyla dişteki boşluk seçilen dolgu malzemesi ile doldurulur.

Diş Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

Diş dolgusu dişin aşınan ve yapısal bozukluğu olan kısmının çıkarılmasını ve dişin güçlendirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Diş dolgusu, malzeme seçimine de bağlı olarak, kişinin estetik kaygılarını sonlandırır.

Dolgu uygulamalarının kalıcılığı oldukça yüksektir. Tercih edilen dolgu malzemesinin türüne, hastaların ağız bakımlarına verdikleri öneme göre dolguların minimum 5 sene kalıcı olduğu söylenebilir.

Çürüklerin yol açtığı sızlamalar ve ağrılar dolgu işlemi ile birlikte ortadan kalkar. Böylece hastaların çiğneme kapasitesi artar ve ağrıları engellenir. Dolgu işlemleri (geçici) özellikle kanal tedavisi gibi uzun süren tedaviler gerektiğinde enfeksiyon oluşmasını engeller.

Diş dolgu uygulaması dişlerin fonksiyonlarının geri kazanılmasını, çürüklerin yayılmasının engellenmesini ve diş kaybının önlenmesini sağlar.