Diş Eti Rengi Açma Operasyonu

Dişlerin estetik bir görünüme sahip olması için diş etlerinin de yeterince sağlıklı olması gerekir. Diş eti için sağlıklı olarak kabul edilen renk pembedir. Mor, siyah, mavi, beyaz ve kırmızı renkte olan diş etleri ise sağlıksız olarak kabul edilir. Farklı renklerin ortaya çıkış sebebi, kişinin ten rengi gibi doğal bir süreçten kaynaklanabilir ve herhangi bir müdahaleye gerek olmayabilir.

Diş Eti Hangi Renk Olmalıdır?

Sağlıklı diş eti açık pembe tondadır. Diş eti renginin koyu pembeden kırmızıya döndüğü tonlar bu dokudaki hastalığın işaretidir ve estetik olarak hoş görünmez. Çünkü diş eti hastalıkları şişlik ve form bozukluğunu da beraberinde getirir. Bu durum da ne yazık ki tüm ağız estetiğini olumsuz etkiler.

Diş Eti Neden Renklenir?

Bu renklenmeler aşırı sigara kullanımı ve bazı ilaçların yan etkisi olarak görülür. Aşırı melanin, diş etlerinde kahverengi veya siyah görüntüye neden olur. Açık pembe görülmesi gereken diş etleri maalesef hoş olmayan bir görüntü sergiler.

Diş eti renklenmesi, ırklar arasındaki ten rengi farklılıklarından kaynaklanabilir. Örneğin; ten rengi siyah olan kişilerin genellikle diş etleri de koyu renklidir. Bunun temel sebebi melanin pigmentinin fazla olmasına bağlı olarak dokuların koyulaşmasıdır. Çeşitli hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar; koyu diş eti dokusu oluşmasına yol açabilir.

Sigara Kullanımının Diş Etine Etkisi

Sigaranın insan vücuduna verdiği pek çok zarar arasında diş eti renklenmesi de vardır. Sigaranın içeriğinde bulunan nikotin ve çeşitli kimyasal maddeler, bıraktıkları kalıntılar yoluyla hem dişlerde hem de diş etlerinde koyu bir renk ortaya çıkmasına neden olur.

Sigara kullanımına devam edildiği takdirde renklenmeyi gidermeye yönelik tedavilerden istenilen sonucun elde edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle sağlıklı yapıda olan diş etleri için sigara alışkanlığından vazgeçmelisiniz. Sigarayı bıraktıktan sonra diş eti renginde kendiliğinden düzelme meydana gelebilir.

Diş Eti Rengi Nasıl Açılır?

Bu renklenmelerin ortadan kaldırılması için cerrahi yöntemler geliştirilmiştir. Diş eti renklenmelerin ortadan kaldırılmasında elektro cerrahinin önemli avantajları vardır. Uygulama sırasında daha az anestezi uygulandığı gibi işlem sonrasında da ağrı ve şişlik şikâyetlerinin daha az olması ve yaklaşık 1 hafta gibi kısa sürede iyileşmenin sağlanması en önemli avantajlarından bazılarıdır.

Diş Eti Siyahlığı Nasıl Giderilir?

İşlem uygulandıktan sonra diş etlerinde koyu kırmızı bir renk oluşur, daha sonra da bu kırmızı alanların üstü beyaz bir tabaka ile örtülür, bu beyaz tabaka iyileşme bandıdır. Bundan bir hafta sonra diş eti sağlıklı ve normal rengi olan gül pembesi rengine ulaşır.

İşlemden Sonra Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

  • Ilık gıdalarla beslenilmeli,
  • Ağız bakımına devam edilmeli,
  • Sigara ve alkol kullanılmamalı,
  • Alkollü gargara ve ağız bakım ürünleri kullanılmamalı,
  • Acı ve baharatlı yiyeceklerden bir hafta süre ile uzak durulmalı.