Yüzeysel veya Derin Küretaj

İleri diş taşı ya da tartar oluşumunda basit diş taşı temizliği yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda diş küretajı yöntemine başvurulur. Küretaj derin temizlik anlamına gelir. Ağızdan ve diş etlerinden hastalıklı doku, tartar ve plakların çıkarılması işlemine diş küretajı denir.

Periodontal hastalıkların ilerlemesini önlemek için sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Küretaj uygulaması ilerlemiş diş eti hastalığı olan kişilerde hızlı sonuçlar almayı hedefler.

Diş Küretajı Nasıl Yapılır?

Diş küretajı; yüzeysel küretaj ve derin küretaj olarak iki şekilde yapılabilir. Diş hekimi, diş eti hastalıkları bulunan hastanın durumunu değerlendirdikten sonra derin veya yüzeysel küretaj tedavisine karar verir. Diş küretaj uygulaması öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır.

Diş küretajında, ölü dokuyu çıkarmak için diş eti ceplerine kesici bir alet sokulur. Diş ve diş eti birbirinden ayrılır. Diş etlerinden ölü veya enfekte olmuş doku çıkarılır. Bu işlemle derinlemesine diş taşı temizliği yapılır. Ağız steril bir solüsyonla sıklıkla yıkanır. Diş kökleri plak ve bakterilerin oluşumuna yer bırakmayacak şekilde düzeltilir.

Diş Küretajı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Küretaj tedavisi sonrası bir hafta süreyle dişlerde hassasiyet ve ufak kanamalar görülmesi normaldir. Diş etleri zamanla sağlıklı olan pembe rengini almaya başlayacaktır.

Küretaj sonrası, diş ipi kullanımı ve ağız gargarası kullanımına önem verilmeli, diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.